One of the long-standing holiday tournaments in northern Indiana was held again Friday at Jay County and the host Patriots walked away with the team title and six champions as they try to gain momentum for the 2A State Finals in two weeks.
The tournament lost a bit of its luster when Oak Hill was invited to 2A Team State and had to back out of the ECIC to make room in their schedule, leaving the field with just 15 teams.
South Adams battled throughout the day and put two in the finals, but both Colt Bollenbacher and Isaiah Meyer were defeated in the finals. Bollenbacher faced New Castle’s Gavyn Whitehead in the finals, a wrestler who placed at state last year for the Trojans. Colt showed that he is a contender for a state medal this year despite the 4-3 loss.
The Starfires were hampered in their efforts to take second place by the absences of Braxton Kirchner and Luke Bauman in the lineup.
Team Scores
1. Jay County 224.5
2. Columbus North 173.5
3. South Adams 169.5
4. Bluffton 167.5
5. New Castle 164.5
6. Alexandria Monroe 155
7. Central Noble 128
8. Findlay (OH) 114
9. Coldwater (OH) 101
10. Winchester 91
11. Monroe Central 82.5
12. Wes-Del 74
13. Muncie Central 64
14. Union City 35
15. Brebeuf Jesuit 24
Championship Matches
106-Griffin Byrum (JC) p. Charlie Fleshman (CenN), 2:47
113-Levi Johns (Blf) p. Nathan Spears (MuC), 1:02
120-Ezra Fye (Alex) p. Quentin Keen (Win), 3:45
126-Cody Rowles (JC) p. Jason Shuey (ColN), 3:08
132-Tylin Thrine (NC) d. Cohen Long (ColN), 10-3
138-Tony Wood (JC) p. Joseph Cloud (ColN), :40
144-Gavyn Whitehead (NC) d. Colt Bollenbacher (SA), 4-3
150-Jacob Robinson (JC) p. Zack Martin (MonC), 5:19
157-Asher Ratliff (ColN) m.d. Isaiah Meyer, 8-0
165-Austin Serteil (Fin) p. Sam Hoover (CenN), 5:13
175-Keegan Klotz (Fin) d. Chris Castanada (Blf), 4-0
190-Joaquin Flores (JC) p. Nathan Shafer (NC), 2:39
215-Bryce Wenk (JC) p. Luke Powers (WD), 1:37
285-Juan Cruz (Blf) p. Logan Trinko, 1:40
South Adams Results
106-Titus Loshe (3-1) 3rd Place
113-Daniel Rupp (2-2) 4th Place
120-Eli Loshe (3-2) 7th Place
120-Dakota Sprunger (3-1) 3rd Place
126-Will Patterson (3-2) 6th Place
132-Forfeit
138-Wyatt Mann (3-2) 6th Place
144-Colt Bollenbacher (3-1) 2nd Place
150-Mark McKinley (3-2) 6th Place
157-Isaiah Meyer (3-1) 2nd Place
165-Wes Summersett (3-1) 3rd Place
175-FORFEIT
190-Ethan Riley (0-2) No Place
215-Bryan Roll (3-2) 6th Place
285-Phoenix Boxell (2-3) 8th Place